Tommy Myllymäki och Pi Le öppnar restaurangkonceptet Liv i Mälarterrassen vid Slussen. Öppningen förväntas bli i slutet av maj.
–Vi vill bidra till att bredda Stockholms restaurangscen och ser fram emot att välkomna våra gäster till en restaurang som vi själva skulle vilja besöka – en inbjudande plats där alla känner sig välkomna att slå sig ner och trivas, säger Tommy Myllymäki.
Liv tar plats i en 373 kvadratmeter stor lokal med panoramautsikt över Gamla stan och en uteservering som sträcker sig ut över det nya torget.
–Både jag och Tommy rör oss mycket här, så det känns fantastiskt kul att få bli en del av gemenskapen med Liv. Vi siktar inte på fine-dining, utan snarare en levande mötesplats för gott umgänge och mat som håller riktigt hög kvalitet, i en varm och tillgänglig miljö, säger Pi Le.
Sedan tidigare är Urban Italian Group, krögaren Napolyon Sürer, samt duon John Wennerström och Årets Kock-vinnaren Desirée Jaks klara som hyresgäster i Mälarterrassen. Verksamheterna öppnar successivt med start under våren 2026.
–Med Mälarterrassen påbörjar vi på sätt och vis ett nytt kapitel i stadens historia, och redan när vi fick höra Tommy och Pi’s första tankar om Mälarterrassen visste vi att de kommer skapa något fantastiskt för Stockholms nya krogdestination. Kontrasten som erbjuds med restaurangen inomhus och den stora uteserveringen ska bli fantastiskt spännande att uppleva.”, säger Annica Ånäs, vd för fastighetsbolaget Atrium Ljungberg.


